- Kérdések és Válaszok -
Aki a kérdésekre válaszol:
Petrován Pál Gyula
a NITTA LULU KFT NapkollektorBázis
szakkivitelező részleg vezetője
__________________________________________________
Az általam megválaszolt kérdések sorrendben:
1. kérdés: Szóval miért jó ez nekem ?
2. kérdés: Az mit jelent hogy 1-2 év alatt megtérül ?
3. kérdés: Azt nem írtad, hogy mennyi meleg vizet képes adni ?
4. kérdés: Más fajta nincs ebből, mer nekünk felesleges naponta ilyen sok víz ?
5. kérdés: 2 kérdésem van:csak tetőre lehet felszerelni és a távolság számít?
6. kérdés: A képeken láttam hogy van lába is. Az érdekelne, hogy akkor azzal kell a tetőre felszerelni ? (E. Bence, 2012.08.02.)
7. kérdés: És még egy kérdés: mivel jobb szerelni ? Rézcsővel vagy műanyag csővel ? (E. Bence, 2012.08.02.)
8. kérdés: Mennyi az élettartama egy kollektornak? Garancia mennyi ideig van rá? (Márti, 2012.08.12.)
9. kérdés: Ja és bocs, ha cirkó fűtésem van ami adja szintén a meleg vizet, ahhoz viszonyítva mennyire éri meg a napkollektor? Nyilván ha a fűtésre is rásegít vagy kiváltja akkor nagyon, de ha csak a meleg vizet váltom ki vele? (Adányi László, 2012.09.06.)
__________________________________________________
Figyelem ! Pályázat 2012.
2012. augusztus 27.-től indul a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium új, fűtési rendszerek korszerűsítését támogató pályázata.
A további részletek ITT találhatók.
__________________________________________________
1. kérdés: Szóval miért jó ez nekem ? (Zoli, 2012.06.26.)
Válasz:
Nos, a kérdést én inkább úgy tenném fel "Miért ne lenne jó?". Azt látjuk, tapasztaljuk hogy az energia költségek rohamosan emelkednek, a fizetések alig-alig változnak. Sajnos, még a kormány által finanszírozott reklámok is arról szónak, hogy a mai magyar családok a fizetésük jelentős részét a rezsi költségek fedezésére fordítják. Rengeteg példa tanúskodik arról, hogy vannak aki számára ez már-már lét kérdés, dönteniük kell, világítanak vagy élelmiszert vásárolnak.
Azt tudjuk hogy a nap energiája, mint megújuló energiaforrás, nem kerül pénzbe. Az ami költséget jelent napkollektorok alkalmazásánál, az maga a napkollektor. Gyakorlatilag a napkollektorok többsége, hosszú távú használatra alkalmas, így elmondhatjuk, hogy egy olyan befektetésről van szó, ami általában 1-2 év alatt megtérül. Ennek következtében, bár be kell invesztálni a telepítésbe, de végül ez 1-2 év után kézzel fogható bevételt jelent a használók számára, hiszen pl. csak a villanyszámla vagy gázszámla töredékét kell fizetni!
__________________________________________________
2. kérdés: Az mit jelent hogy 1-2 év alatt megtérül ? (Berki Péter, 2012.06.27.)
A saját példámat szeretném elmondani: Nekem jelen pillanatban (2012.06.27.) 31.275 Ft a havi E.ON villanyszámla részletem (a tavalyi évi összegzés alapján számolták ki). Én, mint szakképzett villanyszerelő, kiszámoltam és kimértem , ebből az új (alig 1 éves!) 120 literes villanybojlerem, havi közel 19.000 Ft-nak megfelelő villanyáramot fogyasztott el, még mielőtt felszereltem a napkollektort. Ebből következőleg ha éves szinten 9 hónapon keresztül nem használjuk a villanybojlert, akkor ez pénzben 9x19.000= 171.000 Ft-t jelent. Ez az egyik oldala a történetnek.
Ehhez mérten kerestem korábban olyan napkollektort, ami ezt képes lenne kiváltani. Akkor akadtam rá a GrünPower típusú napkollektorokra. Természetesen sok más típusúak is léteznek, de én itt találtam meg a számításomat, így ha a NapkollektorBázis választékát megnézzük, akkor egyértelműen érthetővé válik, miért állítom ezt.
Ennek függvényében számoljunk tovább. Ha a Premium Plus 200 napkollektort vesszük alapul (nekem éppen ez van felszerelve), aminek az ára korszerűsítési program keretén belül 169.00 Ft, így a készülék ára gyakorlatilag 9 hónap alatt megtérül!
Ezen felül ami költséget jelent, az a beszerelés, ami függ attól, hogy hová szereltetjük fel, milyen alkatrészeket használunk hozzá, vagy pl. mekkora a bekötési hely és a telepítési hely közötti távolság. Tapasztalataim szerint ez 30.000 Ft és 80.000 Ft. között szokott lenni.
Összegezve elmondhatjuk 10-12 hónap alatt megtérül a beruházás !!! És még egy dolog. Gondoljunk bele, ettől kezdve ez a készülék évente 171.000 Ft. pénzt hoz (takarít meg) nekem !!!
__________________________________________________
3. kérdés: Azt nem írtad, hogy mennyi meleg vizet képes adni ? (Berki Péter, 2012.06.27.)
A kérdés jogos. Ugye azt tudjuk, hogy a 120 literes bojler maximum 120 liter 60-70 C°-os vizet képes előállítani naponta. Ehhez képest a Premium Plus 200 napkollektor akár napi 400 liter 60 C° meleg víz előállítására is alkalmas. Ez már önmagában is tripla mennyiség. Természetesen azt hozzá kell tenni, amennyiben egész nap esik az eső, ettől kevesebbre képes, de még így is 200 litert fel tudunk használni!
Ezen kívül, ami szintén saját tapasztalat, nyáron, amikor hét ágra süt a nap, a kis 200 literes gyerek medencét az udvaron a gyerekeknek reggel, délben és késő délután is tele tudtam tölteni meleg vízzel, ami ebben az esetben kb. 500 litert jelentett.
Azt még azért tudni kell a Premium Plus 200 napkollektorról, hogy napos időben annyira felmelegíti a tartályban a vizet, hogy a tetején lévő nyomáscsökkentő pipán keresztül gyakorlatilag kigőzölög a víz, hiszen a tartályban képes majdnem 100 C°-ig felmelegedni. Ilyenkor viszont úgy néz ki mint egy kis gejzír.
__________________________________________________
4. kérdés: Más fajta nincs ebből, mer nekünk felesleges naponta ilyen sok víz ? (Béres Sándorné, 2012.06.28.)
Természetesen több fajta változat is van. Mint említettem nekünk a Premium Plus 200 napkollektor van felszerelve, illetve amit szintén használunk az a 250 Pressure Turbo napkollektor. Ennek a változatnak az az előnye, hogy beépített hőcserélőt tartalmaz, tehát a felmelegített víz nem a nagy 250 literes tartájból jön, hanem a tartájon átvezetett 40 méteres rézcsőn folyik keresztül. Ez azért jó mert így gyakorlatilag két teljesen külön álló víz kör van. Én például ezt arra használom fel, hogy a tavaszi és őszi időszakban a vegyes tüzelésű kazánt nem fával fűtöm, hanem a napkollektor biztosítja azt. Azt azért tudni kell, hogy ez nem azt jelenti, hogy ha tartósan 0 fok alatt van a hőmérséklet, ennyi elég. Ez ebben a formában nem igaz. Viszont rásegíteni minden képen rásegít.
A másik változat, amit szintén tudok ajánlani, az a legkisebb kivitel az Aqua Special napkollektor. Ennél akár napi 270 liter 60 C° meleg víz állítható elő. A 120 literes bojlerhez képest még ez is kétszeres mennyiséget jelent. Még mellé ez a változat csak 119.000 Ft.-ba kerül !!! Még ha a szerelési költséget is hozzászámoljuk, ami átlag 50.000 Ft. környékén van, számomra ez a változat ténylegesen megtérülne 9 hónap használat alatt.
Itt szeretném megjegyezni, hogy a NapkollektorBázis napkollektorainak beszereléséhez lehet kérni tőlünk szerelést is, de nem kötelező! Egyébként mi benne vagyunk az ÉMI Minősített és Regisztrált Szakkivitelezők között, tehát még államilag támogatott napkollektor telepítést is végezhetünk, de ettől függetlenül nem kötelező minket választani. Sőt mi gyakorlatilag szerelést CSAK 100 km-es körzeten belül vállalunk, ezzel szemben viszont a napkollektorok kiszállítását az ország egészterületén belül 6.900 Ft ellenében bárhová ki szállítjuk.
__________________________________________________
5. kérdés: 2 kérdésem van:csak tetőre lehet felszerelni és a távolság számít? (S.Ferenc, 2012.07.14.)
A napkollektorok felszerelése nem csak a tetőre lehetséges.. Az Aqua Special napkollektor és a Premium Plus 200 napkollektor változatot mindenképpen magasabb helyre, állványzatra vagy tetőre érdemes szerelni azért, mert itt számít a magasság miatti víznyomás is, hiszen alapesetben a tartályban lévő víz és a nyomásfokozó szivattyú biztosítja a kellő víznyomást. Ezzel szemben mivel a 250 Pressure Turbo napkollektort közvetlenül a hálózati vízre kötjük rá, gyakorlatilag hálózati nyomáson üzemel bár hová is helyezzük el. Nekünk, már csak a bemutatás miatt is a lakóépületünk mögötti területen helyeztük el egy lebetonozott beton területen. Ettől függetlenül én a tetőt szoktam javasolni a felszerelést, már csak azért is, mert ott biztosan nem takarj el semmi a napfényt.
A távolság abból a szempontból számít, hogy a tartájból mennyi idő alatt ér el a víz a felhasználási helyre. Szintén saját példám mondom el. Az egyik a Premium Plus 200 napkollektor a tetőn van, a fürdőszobától alig 4 méterre. A meleg víz kb. 4-5 másodpercen belül odaér a csaptelephez. Ezzel szemben a másik a 250 Pressure Turbo napkollektor hátul van a lakóépület mellet és több mint 25 méter a vízvezetékcső hossza. Itt már kell 25-30 másodperc is, mire a meleg víz jelentkezik. Ha a kádat engedjük fel vízzel, ez nem jelent gondot, de ha szakaszos használatról van szó, például a mosógépnél, ez már nem annyira szerencsés megoldás.
Én mindenkinek azt javaslom, hogy a felszerelés a tetőre történjen és a lehető legközelebb a fürdőszobához!
__________________________________________________
6. kérdés: A képeken láttam hogy van lába is. Az érdekelne, hogy akkor azzal kell a tetőre felszerelni ? (E. Bence, 2012.08.02.)
Sok féle megoldást láttam, fa illetve fém szerkezetűt is. Nekünk 10x10-es fenyőfa oszlopok lettek beállítva, az alja lerögzítve a gerendákhoz, és oldalról még a szarufákhoz is hozzá lett rögzítve. Mindenki saját maga dönti el, hogy hogyan szeretné, de egy valamire azért nagyon figyeljünk oda: minden esetben a legfontosabb a biztonság !
Abban az esetben, ha valamilyen pályázati vagy állami támogatással készül, akkor minden képen tervezővel kell megterveztetni és az ott leírtakat kell betartani.
__________________________________________________
7. kérdés: És még egy kérdés: mivel jobb szerelni ? Rézcsővel vagy műanyag csővel ? (E. Bence, 2012.08.02.)
Nagyon jó a kérdése, tudniillik nagyon nem mindegy, hogy mivel ! A 250 Pressure Turbo napkollektor esetében megfelel az úgynevezett 5 rétegű műanyag cső is, hiszen ennél a hőcserélős megoldás miatt 60-70 C°-os víz fog folyni. Ezzel szemben az Aqua Special napkollektor és a Premium Plus 200 napkollektor esetén közvetlenül a tartályból folyik ki a víz, ami bizony közel 100 C°-os. Éppen ezeknél mindenképpen fém csöveket kell használni és abból is általában a rézcső ajánlott. Kérem, hogy erre nagyon figyeljenek oda a szereléskor, mert a műanyagcső nem bírja ki a közel 100 C°-os hőmérsékletet !!!
__________________________________________________
8. kérdés: Mennyi az élettartama egy kollektornak? Garancia mennyi ideig van rá? (Márti, 2012.08.12.)
Sok fajta leírást olvastam már. Ki ennyit, ki annyit mondott. Amit általánosságban elmondható, hogy napkollektorok nyugati országokban már legalább 30 éve léteznek és az én tudomásom szerint kifogástalan állapotban. Ami biztos, az az, hogy mivel nincs benne mozgó alkatrész kivéve az utántöltő Jakab-szelep, ezért nem nagyon van mi meghibásodjon. Ebből kifolyólag azt is lehet mondani, hogy biztosan sok-sok évig használható.
Garancia minden napkollektorra : 2 év jótállás és 1 év szavatosság természetesen az előírt használat esetén.
__________________________________________________
9. kérdés: Ja és bocs, ha cirkó fűtésem van ami adja szintén a meleg vizet, ahhoz viszonyítva mennyire éri meg a napkollektor? Nyilván ha a fűtésre is rásegít vagy kiváltja akkor nagyon, de ha csak a meleg vizet váltom ki vele? (Adányi László, 2012.09.06.)
Már az elején leírtam, hogy nekem elektromos bojlerem van. Az egyik végzettségem villanyszerelő, így nem esett nehezemre kimérni és kiszámolni, hogy 1 hónap alatt legalább 20.000 ft áramot fogyasztott el. Bár nem vagyok jártas gázkazánokkal kapcsolatban, de a jelenlegi gázárakat figyelembe véve gázzal sem olcsóbb vizet melegíteni min elektromos árammal.
Lehet számolni ha csak a Premium Plus 200 napkollektor változatot veszem is alapul ami jelenleg 169.000 ft, 7 hónap alatt térül meg az ára és ettől kezdve nekem havi 20.000 ft bevételt termel !!!
__________________________________________________
www.napkollektorbazis.hu napkollektor bázis blog használati nap megújuló zöld energia meleg víz melegvíz napenergia hasznosítás NapkollektorBlog
Webáruházainkat és weboldalainkat ezekről a webcímekről is elérhetik:
www.rönkbútorok.hu www.játszóvárak.hu www.gyerekjátszók.hu www.gyerekjatszok.hu www.kertiasztalok.hu www.rönkbútorblog.hu www.ronkbutorblog.hu www.napkollektorblog.hu www.napkollektorbázis.hu www.csinitáskák.hu www.napkollektor-napelem.com www.napkollektor-napelem.net www.napelem-napkollektor.org www.gyerekjátszó.eu www.gyerekjatszo.eu www.rönkbútor.eu www.ronkbutor.eu www.kertibútor.eu www.hintaágy.eu www.hintaagy.eu www.játszóvár.eu www.jatszovar.eu www.kertiasztal.eu www.hintaágyak.eu www.hintaagyak.eu www.rönkbútorok.eu www.ronkbutorok.eu www.kertibútorok.eu www.játszóvárak.eu www.kertiasztalok.eu www.csinitáskák.eu www.csinitaskak.eu
Hozzászólások
Hozzászólások megtekintése
Az aramot amit en nem hasznalok fel megveszi az allam?Mi lesz az altalam fel nem hasznalt energiaval?
Re: erossue@gmail.com
(Petrován Pál, 2012.08.22 14:09)Nem értem a kérdését? Milyen áramról van szó? A napkollektor nem termel áramot.
Re: erossue@gmail.com
(Adányi László, 2012.09.06 21:25)Az a napelem, az más tészta, viszont engem is érdekelne a napelem, hogy az mennyire éri meg.
Re: Re: erossue@gmail.com
(Petrován Pál, 2012.09.07 07:16)Nemrég számoltam ki egy 4 kW-os napelem rendszer mennyibe kerülne: csak a szükséges anyagok hozzá ( az inverter és a napelem cellák) több mint 3 millió. Ehhez jön még hozzá az engedélyeztetés, a beszerelés, stb. Ebből következőleg a megtérülési költsége legalább 10 év !!!
Re: Re: Re: erossue@gmail.com
(www.solarkapu.hu, 2013.03.01 21:10)egyre olcsobak a nap elemek és valoszinüleg nem igazán járta körbe a témát se a meg térülés se az árak nem ilyen magasak
vassjuci@freemail.hu
(Vass Julia, 2013.01.13 15:49)
Napellemes aszalot keresek régota. Az interneten fellelhető nem elérhető. Tudnál ebben segiteni,megfizethető árban,s szállithato kivitelben. a Heves megyei Besenyőtelken lakom,erre nem is hallottak errőlK.öszönöm
Re: Fűtés
(Adányi László, 2012.09.06 21:32)Ja és bocs, ha cirkó fűtésem van ami adja szintén a meleg vizet, ahhoz viszonyítva mennyire éri meg a napkollektor? Nyilván ha a fűtésre is rásegít vagy kiváltja akkor nagyon, de ha csak a meleg vizet váltom ki vele?
Re: Re: Fűtés
(Petrován Pál, 2012.09.07 07:19)Már az elején leírtam, hogy nekem elektromos bojlerem van. Az egyik végzettségem villanyszerelő, így nem esett nehezemre kimérni és kiszámolni, hogy 1 hónap alatt legalább 20.000 ft áramot fogyasztott el....
Re: Re: Re: Fűtés
(Adányi László, 2012.09.09 11:57)
Igen, de nekem nem villany- vagy gázbojlerem van, hanem kombi cirko, tehát a vízet gázzal és árammal melegítem, (mivel a kazán működéséhez áram kell, habár messze nem annyi mint a villanybijlerhez). Erre vonatkozólag vannak számítások?
Re: Fűtés
(Petrován Pál, 2012.09.07 18:35)A napkollektorokat elsősorban nem fűtésre használjuk, de fűtés rásegítésre is alkalmazható átmeneti időszakban.
Sándorfalva
(Márti, 2012.08.12 19:52)
Mennyi az élettartama egy kollektornak?
Garancia mennyi ideig van rá?
.
(lajosbácsi, 2012.08.13 09:22)A tartályt elipszilonnal kell írni, tessék átjavítani, több helyen pontos j-vel szerepel.
Re: Hajdúdorog, Kiss János utca 27.
(Petrován Pál, 2012.08.13 19:40)Köszönöm jelzését, remélem sikerült mindenhol kijavítani a helyesírási hibát.
Hajdúnánás
(Erzsébet, 2012.08.11 12:54)Hallotam hogy rá lehet kötni ezt a mosógépre és a mosogató gépre is. Ez igaz ?
Debrecen
(E. Bence, 2012.08.02 22:02)És még egy kérdés: mivel jobb szerelni ? Rézcsővel vagy műanyag csővel ?
Debrecen
(E. Bence, 2012.08.02 22:00)A képeken láttam hogy van lába is. Az érdekelne, hogy akkor azzal kell a tetőre felszerelni ?
Hajdúböszörmény
(S.Ferenc, 2012.07.14 14:30)2 kérdésem van:csak tetőre lehet felszerelni és a távolság számít?
Hajdúdorog
(Béres Sándorné, 2012.06.28 08:47)Más fajta nincs ebből, mer nekünk felesleges naponta ilyen sok víz ?
erossue@gmail.com
(zsuzsa, 2012.08.18 20:08)